بانک ها و موسسات مالی در سراسر جهان، درحال بررسی راه هایی برای پیاده سازی فن آوری بلاکچین در جهت کاهش هزینه های معامله، افزایش سرعت تراکنش، حذف تراکنش های چندگانه و کاهش تقلب در مبادلات می باشند.

به گزارش امن نگر سامان ،  ارائه یک راه حل نوآورانه برای رفع مسائل و مشکلات فعلی در بازار انتقال (حواله) وجه، وعده ای است که توسط ارز رمزها مطرح می شود. بیت کوین در این حوزه بیشترین مورد استفاده را دارد، اگرچه رقبای دیگری مانند اتریوم، لایت کوین و ریپل نیز در عرصه پرداخت جهانی حضور دارند. چشم انداز سیستم پرداخت سریع، امن، کم هزینه و بین المللی، باعث تشویق کسب و کارها و افراد در سطح جهان می شود تا مزایای استفاده از ارز رمزها را برای حل و فصل و تسویه مبادلات پولی در نظر بگیرند.

استفاده از تکنولوژی بلاکچین می تواند سرعت فرآیندهای پرداخت برون مرزی را افزایش داده و باعث سادگی این فرآیندها گردد، همچنین با حذف بسیاری از واسطه های سنتی مرسوم، خدمات انتقال پول را مقرون به صرفه تر نماید. تا قبل از این، هزینه های حواله پول چیزی حدود پنج درصد می شد، اما استفاده از تکنولوژی بلاکچین این هزینه ها را به کمتر از یک درصد تقلیل می دهد. از همه مهمتر اینکه، بلاکچین انجام معاملات بصورت آنی را تضمین می کند، و ریسک / زیان ناشی از، کم شدن ارزش به واسطه نوسانات قیمت ارز را کاهش می دهد.

امروزه بانک ها و شرکت های فینتکی بسیاری در حال پیاده سازی راه حل هایی برای پرداخت های فرا مرزی با استفاده از تکنولوژی بلاکچین می باشند. بانک ها و شرکت های فینتکی با تکیه بر فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به عنوان ستون فقرات، زیر ساخت خدمات پرداخت های بین المللی سعی دارند ناکارآمدی های موجود را حل نموده و خدمات مقرون به صرفه تری ارائه نمایند.

حجم معاملات بازار تبدیل ارز بین المللی روزانه حدود ۴.۸ تریلیون دلار برآورد شده است، که این باعث می شود بانک ها انگیزه های زیادی جهت تجربه کردن و پیاده سازی فن آوری بلاکچین و بکارگیری این فن آوری در سیستم های حوالجات بین المللی خود داشته باشند. بر اساس آمارهای بانک جهانی روند رشد حواله های بین المللی در سال ۲۰۱۸ به ۶۱۶ میلیارد دلار میرسد که در سال ۲۰۱۶ حجم این حواله ها معادل ۶۰۱ میلیارد دلار بوده است. هم چنین انتظار می رود انتقال پول به کشورهای کم درآمد و کشورهای با درآمد متوسط در سال ۲۰۱۸ به مبلغ ۴۶۶ میلیارد دلار افزایش یابد که نسبت به سال ۲۰۱۶ رشدی معادل ۲۵ میلیارد دلار دارد. با توجه به آمار فوق، استفاده از بلاکچین و کاهش هزینه های پرداخت های بین المللی فقط به میزان ۵ درصد، باعث صرفه جویی سالانه ۱۶ میلیارد دلار خواهد شد.

توسعه تکنولوژی های نوآورانه، مانند ارائه ارز رمز (XRP) توسط ریپل و پلتفرم Interbit توسط گروه بی تی ال و ارز رمز مورد استفاده آن (BTL)، نشان دهنده تهدیدی واقعی برای سیستم های پرداخت بین بانکی سوئیفت می باشد. ریپل با بهره گیری از ارز رمز خود (XRP) که نقش ارز واسط در مبادلات را دارد، یک شبکه تسویه ناخالص آنی (RTGS) برای تبدیل انواع ارز و نقل و انتقال و تسویه پول بوجود آورده است تا معاملات مالی بین المللی را بدون محدودیت مبلغ و بصورت فوری انجام دهد. گروه بی تی ال، پلتفرم توسعه ای Interbit را بر مبنای بلاکچین خصوصی ارائه کرده است که قابلیت تسویه بین المللی با شبکه ویزا اروپا فراهم می کند. راه حل BTL Group همچنین اجازه می دهد تا شبیه سازی های با حجم بالا و سرعت بالا برای انتقال های بین المللی انجام شود.

برخی از بانک ها که اخیرا تجربه استفاده از تکنولوژی بلاکچین را به منظور جایگزینی سیستم های پرداخت سنتی خود در نظر گرفته اند عبارتند از:

• از ژانویه ۲۰۱۷، هفت بانک بزرگ اروپایی، همراه با شرکت آی بی ام، همکاری مشترکی را در پیاده سازی یک شبکه نیازمند کسب مجوز جهت استفاده، مبتنی بربلاکچین، تحت عنوان زنجیره تجارت دیجیتال (Digital Trade Chain) انجام می دهند. این پلت فرم، معاملات حساب باز را از ابتدا تا تسویه نهایی، هم برای تجارت داخلی و هم تجارت بین المللی مدیریت می نماید. با پیوستن بانک Santander به این مشارکت، هشت بانک بنیانگذار اقدام به تاسیس یک شرکت مشترک بنام we.trade نمودند تا محصول خود را برای بازاریابی بین المللی آماده نمایند.

• سانتاندر نخستین بانک در انگلیس است که از تکنولوژی بلاکچین برای انتقال پرداخت های مستقیم بین المللی از طریق یک برنامه تلفن همراه استفاده می کند. این راه حل با استفاده از فن آوری ارائه شده توسط ریپل می باشد.

• تعدادی دیگر از بانک های بزرگ از جمله بانک UBS، بانک سلطنتی کانادا (RBC) و بانک ملی ابوظبی (NBAD)، نیز شبکه ریپل را برای بهبود پرداخت های برون مرزی خود انتخاب نموده اند.

• امروزه شاهد هستیم که بیش از ۱۰۰ شرکت خدمات مالی در دنیا برای پرداخت های بین المللی استفاده از تکنولوژی بلاکچین ارائه شده توسط ریپل را پذیرفته اند و به توافق نامه آن پیوسته اند.

چگونگی تاثیر بلاکچین برخدمات انتقال وجه

استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای انتقال پول، شفافیت و ایمنی را افزایش می دهد

تقلب، از مشکلات اساسی در صنعت مالی محسوب می شود. یکی از مزایای مهم فن آوری بلاکچین، چالشی است که برای هکرها و کلاهبرداران جهت نفوذ به سیستم بوجود آمده. از آنجائیکه تراکنش های ثبت شده در بلاکچین ثابت می باشند هر گونه تلاشی جهت تقلب و تغییر مقادیر تراکنش ثبت شده بسادگی قابل تشخیص است. ارتباطات مابین بلوک ها و محتوای آن ها با رمزنگاری محافظت می شود، بنابراین معاملات قبلی نمی توانند نابود و یا جعل شوند.

در حال حاضر، پرداخت های برون مرزی از طریق شبکه ای از بانک های معامله گر، یا ارائه دهندگان خدمات انتقال پول انجام می شود. هیچ سیستم مرکزی برای تهاتر این معاملات وجود ندارد و معاملات فقط در طول ساعات کاری بانک ها قابل انجام است. این معاملات همچنین مشمول پرداخت هزینه های پردازش بانک های واسطه مختلف درگیر در روند انتقال پول می باشند. همچنین موسسات انتقال دهنده پول دیگری نیز مانند “وسترن یونیون” وجود دارند که به عنوان جایگزین گران تر در انتقال بین المللی با سرعت بیشتری فعالیت می کنند.

تکنولوژی بلاکچین می تواند با استفاده از دفتر کل توزیع شده (DLT) پاسخ گوی مشکلات مربوط به پرداخت های برون مرزی که در بالا توضیح داده شد باشد. با بلاکچین هنگام انتقال پول، فرستنده و گیرنده هر دو قادر خواهند بود که بدانند پولشان دقیقا کجاست. در خلال فرآیند انتقال پول بواسطه استفاده از تکنولوژی غیر متمرکز هیچ اختلالی بوجود نمی آید و به طور موثری بانک های واسطه از جریان انتقال حذف می گردند. همچنین امکان تضمین انجام معاملات بین المللی بصورت فوری فراهم می شود.

بازارهای نوظهوری در حال شکل گیری است که می توانند از مزایای تکنولوژی بلاکچین در انتقال پول شان بهره مند گردند.

یکی از ارکان اصلی اقتصاد در جوامع و کشورهای آسیایی، انتقال پول می باشد. مبالغ ارسالی کارگران مهاجر در کشورهای توسعه یافته به کشورهای خود در بازارهای نوظهور، بخش بزرگی از تولید ناخالص ملی کشورهای آسیایی را تشکیل می دهد. بر اساس برآورد بانک جهانی کارگران مهاجر در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۴۵۰ میلیون دلار پول به موطن خود ارسال کرده اند. این در حالی است که، تحلیلگران بر این باورند حجمی معادل ۳۲ میلیارد دلار دیگر نیز می توانسته ارسال شود، که به دلیل هزینه های عملیاتی و نظارتی مرتبط با انتقال پول ارسال نشده است.

تکنولوژی بلاکچین به عنوان یک راه حل برای انتقال امن، سریع و مقرون به صرفه پول، در صنعت انتقال وجه در کشورهای آسیایی به سرعت در حال ظهور است. برخی از نوآوری هایی که در بازارهای نوظهور صورت می گیرد، باعث کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در نقل و انتقالات بین المللی پول می شود. به عنوان نمونه می توان به برخی از این بازارها اشاره نمود:

• بانک مرکزی گینه نو بررسی و استفاده از فن آوری بلاکچین در ارئه خدمات مالی به شهروندان خود را در دستور کار قرار داده است تا موانع و کاستی های موجود در این کشور را کاهش دهد.

• پلتفرم Bitspark ارائه دهنده خدمات ارسال وجه در منطقه آسیا- اقیانوسیه (APAC) ، مستقر درهنگ کنگ، مشارکت وهمکاری خود را با گروه بیمه اتکایی امریکا، جهت ارائه خدمات بیمه ای به بازارهای محروم و پایین دستی اعلام کرده است. همچنین هر دو شرکت بر تمایل خود برای ارائه خدمات انتقالی وجوه از جمله پول نقد به بازارهای نوظهور، بر بستر بلاکچین تاکید دارند.

• یک شرکت استارتاپی فعال در زمینه انتقال وجه بنام “Toast” در سنگاپوربا استفاده از تکنولوژی بلاکچین موفق به جذب سرمایه ۸۵۰ هزار دلاری و تامین مالی برای بذر مورد استفاده در کشاورزی شده است.

دست آخر اینکه، دامنه استفاده از بلاکچین در انتقال وجوه در بازارهای نوظهور در حال گسترش است و در حالی که تقاضای زیادی برای خدمات مالی وجود دارد، و سطح نفوذ تلفن های همراه بیشتر شده است، بواسطه اینکه زیر ساخت های مالی توسعه کمتری داشته اند از نفوذ سیستم های بانکی سنتی کاسته می شود. در این شرایط هماهنگ سازی و تطبیق راه حل های مالی مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین می تواند باعث افزایش مشارکت مالی و رشد در بازارهای سرمایه در سطوح جهانی شود.

منبع: سرمدنیوز