بر اساس تازه‌ترین یافته‌های پژوهشگران، امواج وای‌فای قادر خواهد بود اشیای خطرناک نظیر بمب‌های قابل انفجار موجود در کیف و چمدان را تشخیص دهد.
 
به گزارش امن نگر سامان به نقل از ایسنا، این روزها که اخبار بسیاری مبنی بر خطرناک بودن امواج و تشعشعات اینترنت بی‌سیم وای‌فای در فضای مجازی به گوش می‌رسد،  حالا خبر جدیدی منتشر شده که نشان می‌دهد پژوهشگران با استفاده از ارسال امواج وای‌فای توانسته‌اند وجود ابزار و دستگاه‌های خطرناک نظیر اسلحه، بمب و مواد شیمایی قابل احتراقی را که در کیف، چمدان و بسته‌بندی‌های مختلف پنهان و جاسازی شده است، تشخیص دهد.
دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه راتجرز در جدیدترین بررسی و تحقیقات خود اعلام کرده‌اند که در روشی جدید، به مراکز حساس و مهمی نظیر فرودگاه‌ها این امکان را بدهند تا با ارسال سیگنال‌های اینترنت وای‌فای و برخورد آن با اشیای خطرناک و قابل احتراقی که همگی از فلزات یا مایعات هستند، بتوانند از وجود چنین ابزار و وسائل خطرناکی آگاه و مطلع شوند و از جان و مال افراد بی‌گناه محافظت کنند.
این محققان همچنین با انتشار مقاله خود ابراز کرده‌اند که با آزمایش بر  ۱۵ وسیله خطرناک و شش نوع کیف و چمدان مختلف، به این نتیجه برسند که سیگنال‌های اینترنت وای‌فای قادر است در ۹۹ درصد مواقع وجود این ابزارهای پنهان و مخفی شده را شناسایی کرده و به درستی تشخیص دهد.
البته آنها افزوده‌اند در صورتی که این ابزارها توسط لباس و اشیای دیگری پوشانده شوند، قدرت تشخیص سیگنال‌های وای‌فای به ۹۰ درصد تقلیل می‌یابد که البته باز در نوع خود بی‌نظیر و بسیار کمک کننده خواهد بود.
این در حالیست که در بسیاری از فرودگاه‌های جهان از جمله ایالات متحده آمریکا از اشعه ایکس و تکنولوژی‌هایی نظیر سی‌تی‌اسکن برای بررسی اشیای خطرناک، قابل احتراق و انفجار و همچنین اقلام مشکوک بهره‌گیری می‌شود که این تجهیزات بسیار هزینه‌بر و گران تمام می‌شود و کاربرد آن‌ها در تمامی اماکن عمومی و بزرگ دشوار و ناممکن به نظر می‌رسد.
این محققان با اشاره به افزایش اهمیت امنیت اماکن عمومی در سال‌های اخیر ، اعلام کرده‌اند که این روش می‌تواند کمک بسزایی در افزایش امنیت اماکن مختلفی نظیر ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های ورزشی، فرودگاه‌ها، محل برگزاری کنسرت و تجمع های مردمی کند و جان خیل عظیمی از مردم بی گناه را از اقدامات خشونت آمیز و تروریستی ممکن نجات دهد.

 

منبع : science alert