سامانه ارزی با هدف تحت پوشش قرار دادن کلیه‌ی فرایندهای اجرایی و عملیاتی خدمات ارزی فعالان فناوری اطلاعات کشور در بستر خدمات الکترونیکی راه‌اندازی شد.

خدمات سامانه ارزی به دو گروه، سازمان‌های دولتی و حاکمیتی و شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا، اختصاص دارد و فعالیت‌ها، حوزه‌های خدماتی و محصولات مختلف این حوزه را شامل می‌شود.

به گزارش امن نگر سامان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با استناد به ماده ۵ بخشنامه بانک مرکزی که تامین ارز برای واردات خدمات (موضوع خرید لایسنس تجهیزات و نرم‌افزارهای کاربردی و مهندسی) را منوط به اخذ تاییدیه از وزارتخانه ذی‌ربط کرده بود، اقدام به پیگیری موضوع با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کرد.

پس از موافقت وزیر ارتباطات، سرانجام سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور موظف شد با ایجاد سازوکارهای لازم و نیز راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست‌های ارزی محصولات و خدمات نرم‌افزاری، این کار را انجام دهد.

بر اساس توافق معاونت توسعه مدیریت و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، سامانه ثبت و تأیید درخواست‌های ارزی محصولات و خدمات نرم‌افزاری طی چند روز آینده راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته‌ی معاون وزیر ارتباطات، این سامانه که می‌تواند مشکلات متقاضیان ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم‌افزاری را رفع کند، با هدف واگذاری امور مربوط به بخش خصوصی به فعالان این حوزه صورت گرفته است و از آنجا که شرکت‌های نرم‌افزاری مدت زیادی است که با مشکلات فراوانی در این حوزه روبه‌رو بوده‌اند،‌ راه‌اندازی این سامانه گام بزرگی در رفع این مشکلات محسوب می‌شود.

این سامانه برای تسهیل، تسریع و شفاف‌سازی، کنترل و پایش، نظام پاسخگویی و فرایند مربوط به تایید و تشخیص تا رفع تعهد ارزی ایجاد می‌شود و از این پس، تمامی متقاضیان درخواست‌های ارزی در حوزه محصولات و خدمات نرم‌افزاری باید از طریق این سامانه درخواست‌های خود را ارائه کنند.

گروه‌های مختلف کارشناسی، فرایند ثبت و تایید درخواست‌ها را براساس مبلغ درخواستی بررسی و نتیجه آن را به بانک مرکزی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام خواهند کرد.

نتایج حاصل از بررسی و میزان ارزی تخصیص داده شده در سایت در نظر گرفته شده برای این موضوع، توسط همگان قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین فرایند اجرایی این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که پس از تخصیص ارز، فرایند مصرف و کاربرد آن نیز به طور شفاف و روشن قابل رصد و پایش خواهد بود.

متقاضیان برای دریافت این خدمات در مرحله اول باید از طریق سامانه اینترنتی http://nasr.irannsr.org برای ثبت‌نام اقدام کرده و پس از دریافت پیامک تایید ثبت‌نام، در مرحله دوم برای تکمیل پرونده الکترونیکی باید اطلاعات و اسناد هویتی و ثبتی، تجاری خدمات و محصولات ارزی و اطلاعات پروفرمای خود را ثبت و تصاویر درخواست شده را ارسال کنند.

منبع : زومیت